خدمات تحقیقات تکنولوژی GTL 

 

 تبديل گاز طبیعی به مايع(GTL) يك فرايند كاتاليستي است كه در طی آن گاز طبيعي به محدودة وسيعي از هيدروكربنهاي مايع مانند نفتا، نفت سفيد، ديزل، بنزين، واكس، روغن، مواد شيميايي يا گاز مايع تبديل مي شود. محصولات فرآيند GTL داراي کیفیت بهتری نسبت به فرآورده های بدست آمده از نفت خام بوده و عاری از برخی ترکیبات آلاینده نظیر ترکیبات گوگرددار و آروماتيك ها می باشد.

 

شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو از سال 1378 فعالیت خود را در زمینه تولید و توسعه دانش فنی این فرآیند آغاز نمود. که پس از تحقیق و پژوهش در مقیاس آزمایشگاهی، طراحی و ساخت اولین واحد پایلوتGTL تکمیل و طی 6 سال، 3 طرح از فرآیند GTL به منظور بهینه نمودن عملکرد اجرایی گردید. نهایتاً واحد بهینه سازی شده در سال 1390 توسط وزرای نفت و صنعت ، معدن و تجارت رونمایی گردید.
هم اکنون این شرکت به عنوان ششمین شرکت دارنده دانش فنی GTL در کنار شرکت هایی چون Sasol, Shell, Exxon Mobile, State Oil & Petro-SA قرار گرفته است.

علاوه بر این، شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو طراحی مهندسی پایه این فرآیند در مقیاس تولیدی یک هزار بشکه در روز را نیز به انجام رسانیده است.
طبق چشم انداز 10 سال سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، طراحی و راه اندازی 100 واحد 10هزار بشکه ای جمعاً به ظرفیت تولیدی یک میلیون بشکه در روز را در دستور کار قرار گرفته است.
با توجه به آنکه شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو تنها دارنده دانش فنی ساخت و احداث واحدهای پلایشگاهی GTL در ایران است، در حال حاضر این شرکت آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در قالب EPC در حوزه GTL می باشد.