نفت و گاز سرو برگزار کننده دوره های آموزشی تخصصی و پیشرو در چاپ کتب تخصصی کاتالیست
شرکت نفت و گاز سرو به عنوان سرآمد شرکت های دانش بنیان ایرانی با هدف افزایش کارایی متخصصان صنایع مصرف کننده کاتالیست و نیز افزایش نرخ بهره وری در مجتمع های پتروشیمی، پالایش و فولاد کشور، با محوریت قرار دادن معضلات و گلوگاه های مربتط با کاتالیست، خدمات منحصر به فردی را که در حوزه آموزش و برگزاری کارگاهای تخصصی، توسعه دانش و تالیف کتب تخصصی، برپایی همایش ها و گردهمایی های صنایع فولاد، پتروشیمی و پالایشی و... ارائه می¬دهد که باعث کسب نتایج والایی چون ایجاد زبان مشترک بین شرکت نفت و گاز سرو به عنوان یک تولیدکننده دانش بنیان و مجتمع های مصرف کننده کاتالیست شده است.
از دیگر نتایج به دست آمده میتوان به افزایش نرخ دسترسی بیشتر به اطلاعات فنی، افزایش نرخ آگاهی و توسعه دانش و همچنین افزایش نرخ دسترسی به پشتیبانی کارشناسی اشاره نمود.
شرکت نفت و گاز سرو از سال 1392 با ورود به عرصه آموزش و چاپ کتاب های تخصصی در این حوزه تا کنون 18 دروه آموزشی در مجتمع های مختلف برگزار نموده است که بیش از 350 نفر از متخصصان صنایع پتروشیمی، پالایشی و فولاد کشور گواهی پایان دوره آموزشی را دریافت نموده اند.

کتب تخصصی حوزه کاتالیست


همچنین با توجه به تجارب دانش بنیانی که در نزد شرکت نفت و گاز سرو وجود دارد کتاب هایی با هدف مرجع آموزشی در حوزه کاتالیست و صنایع وابسته به تالیف و چاپ رسیده است که از آن جمله میتوان به کتاب "ریفورمینگ و کاتالیست های نیکل در فرآیند احیای مستقیم آهن" اشاره نمود. 
مطالعات مستمر و تحقیقات میدانی در مجتمع‌های فولادی کشور منجر به پدیدآمدن داده‌ها و تجربیات ارزشمندی شده است. فعالیت شرکت نفت و گاز سرو در حوزۀ تولید کاتالیست های احیای مستقیم آهن، در دو حوزۀ فرایند میدرکس (Midrex) و پرد (PERED) از سال 1385 با بارگذاری‌های میدانی در مجتمع‌های فولاد خوزستان و فولاد مبارکه اصفهان آغاز شد که پس از حصول نتایج موفق، نخستین ریفرمر فولادی کشور در سال 1392 در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با کاتالیست‌های ایرانی و تولیدی این شرکت بارگذاری شد.
کتاب حاضر، با هدف آشنایی با فرایند ریفرمینگ در واحد احیای مستقیم و کاتالیست های آن، با تکیه بر نکات کاربردی نگاشته شده است که حاوی دستاوردها و اطلاعات تحقیقاتی مؤلفان، و در راستای توسعه و افزایش دانش کاتالیستی و فرایندی برای کارشناسان واحدهای احیای مستقیم آهن به رشته تحریر درآمده است و در این مجلد به فولادکاران سخت‌کوش میهن عزیزمان تقدیم می‌شود. در این کتاب مواردی از قبیل کلیات ریفرمر واحدهای احیای مستقیم آهن، اصول احتراق، کاتالیست های مورد استفاده در فرایند احیا مستقیم آهن شامل کاتالیست های فعال، نیمه فعال و خنثی، اصول ریفرمینگ و دستورالعمل های بهره برداری ریفرمر، عوامل غیر فعال شدن کاتالیست و همچنین روش های حذف گوگرد و.. پرداخته شده است.
این کتاب همزمان با برگزاری دومین همایش بین المللی کاتالیست و فرایند احیا مستقیم آهن در سال 1395 که به میزبانی شرکت نفت و گاز سرو و حضور مدیران و متخصصین تصمیم ساز صنعت فولاد کشور در جزیره کیش برگزار شد، رونمایی گردید.

همچنین کتاب راهنمای کاربردی تولید "اسید سولفوریک" از دیگر انتشارات شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو است.